Paralimpiskā loka šaušana

Paralimpiskajai loka šavēju klasifikācijai ir divi mērķi. Pirmkārt, lai sportisti varētu sacensties līdzīgā konkurencē ar pretiniekiem, kuriem ir līdzīgs ierobežojumu līmenis. Otrkārt, tas definē kādus palīglīdzekļus, ja tie ir nepieciešami, var izmantot šaušanā.

Salīdzinot ar citiem sporta viediem, loka šaušanā klasifikācija ir ļoti vienkārša – ir tikai divas kategorijas – OPEN un W1.

OPEN grupā loka šāvēji ir ar mazākiem ierobežojumiem, sākot no minimuma, lai vispār kvalificētos par para sportistu. OPEN grupā šauj gan ar rekursīvo loku (Recurve), gan ar kompaktloku (Compound) un abi loki ir gandīz tādi paši kā vesalajiem sportistiem.

W1 grupā sportistiem ir vairāk kustību ierobežojumu un vairāk noteikumu, par to, kāda tipa ekipējumu viņi var lietot.

W1 grupā klasificētajiem sportistiem traucējumi ir gan ķermeņa augšdaļā, gan apakšdaļā, torsā vai vismaz 3 locekļos. Lielākā daļa, kas šauj šajā kategorijā, ir paralizēti no vidukļa uz leju. Stabilitāte ir viena no loka šaušanas atslēgām, un tas parasti ir lielākais izaicinājums W1 grupas loka šāvējiem. Šī iemesla dēļ W1 grupā ir atļauta fiksācija ratiņkrēslā, kas nav atļauta OPEN grupā.

Šajā grupā ir atļauts izmantot gan kompaktloku, gan rekursīvo loku, bet tā atvilciena spēks nedrīkst pārsniegt 45 mārciņas (45 lbs). Aizliegtas actiņas uz stiegras, tēmeklī – stikls ar palielinājumu un līmeņrādis. Dažiem sportistiem ir atļauts asistents, kurš palīdz ielādēt lokā bultu.

Viens no veikmīgākajiem šāvējiem šajā kategorijā ir Dāvids Drahoninskis no Čehijas (David Drahoninsky), Beidžinas 2008 spēļu uzvarētājs un Tokija ir viņa ceturtās spēles.

OPEN grupas šāvējiem traucējumi ir vai nu ķermeņa augšadaļā, apakšdaļā vai vienā kermeņa pusē. Tas ir ļoti labi redzams uz šaušanas līnijas – daudzi šāvēji izmanto ratiņkrēslu, bet ir mobili ķermeņa augšdaļā. Visslavenākais para lokāvējs ir amerikānis Mets Štucmans (Matt Stutzman), kurš piedzima bez rokām, tādēļ šaušanai izmanto kājas. Tokijā būs redzami arī šāvēji, kuriem ir viena roka, piemēram, amerikānis Ēriks Bernets (Eric Bennett) savu rekursīvo loku atvelk ar zobiem.

VI (visually impaired)

  • Šāvējiem ar dažādas pakāpes redzes traucējumiem (lieto acu aizsegus)
  • Asistents var atrasties viena metra attālumā aiz sportista, lai palīdzētu ar trāpījumu noteikšanu, drošības ievērošanu un rezultāta skaitīšanu
  • Šauj ar pielāgotu loku (tiek izmantoti speciāli taustes tēmekļi un statīvs)
  • Ārā šauj 30m distanci pa 80cm mērķi, telpās 18m distance pa 40cm mērķi
  • Pagaidām nepiedalās paralimpiskajās spēlēs


Veselības grupu piešķir kvalificēti klasifikatori, pēc Starptautiskās Paralimpiskās komitejas noteikumiem.