Bieži uzdotie jautājumi

No cik gadiem iespējams sākt apmeklēt loka šaušanas nodarbības?

Optimālais vecums 12-14 gadi. Bet var sākt jebkurā vecumā, sākot jau no 6-7 gadu vecuma (vecāku uzraudzībā) un līdz jebkuram vecumam.

Manam dēlam/meitai ir veselības problēmas, viņam/viņai ir atļautas fiziskas nodarbības, bet nedrīkst būt liela slodze (piemēram, kross). Vai viņš/viņa varētu nodarboties ar loka šaušanu?

Slodze ir atkarīga no tā ko grib sasniegt un inventāru parasti piemeklē atbilstoši cilvēka fiziskajai kondīcijai. Ja nodarbojas ar loka šaušanu hobija līmenī, tad slodzi var pielāgot atbilstoši iespējām, jo tikai profesionālajā sportā ir nepieciešami spēcīgi loki, lai panāktu bultas lidojumu ar iespējams zemāku trajektoriju un līdz ar to mazāku vēja ietekmi uz bultas lidojumu. Kā arī pastaiga svaigā gaisā nāk par labu veselībai (vienās sacensībās ejot pēc izšautajām bultām, sportisti nostaigā pat 7 un vairāk km).

Vai 16 gados var sākt trenēties, un arī sasniegt labus rezultātus, jo bieži dzirdēts, ka dažiem sporta veidiem ir nerakstītie vecuma ierobežojuma likumi – ja to nedari kopš bērnības, tad uz čempionātiem un uzvarām sacensībās vari necerēt. Vai ar loka šaušanai šis vecums nav par “vecu”?

Loka šaušana ir viens no sporta viediem, kur labus rezultātus var sasniegt sākot trenēties jebkurā vecumā. Svarīgāka ir vēlēšanās mācīties, spēja uzklausīt trenera padomus, pastāvīgi trenēties un, protams, nedaudz talanta un finansiālie resursi…

Vai loka šaušanā iespējams trenēties arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām?

Loka šaušana ir viens no diviem Olimpiskajiem sporta veidiem, kur sportists ar īpašām vajadzībām var startēt vienā konkurencē ar veselajiem (vēl tas ir iespējams tikai jāšanas sportā).

Savukārt paraolimpiskajos čempionātos un Paralimpiādē sportisti tiek sadalīti vairākās kategorijās pēc loku un invaliditātes veidiem un sacenšas savā starpā. Cilvēkiem ar fiziskiem trūkumiem tiek izgatavotas īpašas papildierīces, lai varētu atvilkt loku un izšaut. Vairāk par paraolimpiskās loka šaušanas veidiem lasi šeit.

Cik aptuveni maksā inventārs, un vai šis ir dārgs sporta veids?

Loka šaušana ir elitārs sporta veids, tādēļ izmaksas nav lētas, bet ir iespējami dažādi sporta līmeņi, no tā ir atkarīgas inventāra cenas.

1) Tautas sporta līmenī – tradicionālo loku var nopirkt pa 100 – 1500 € (lietotu, jaunu vai meistara speciāli sev gatavotu), koka bultas maksā 5-15 € gabalā (atkarībā no tā vai pērk komponentes un liek kopā paši vai pērk speciāli sev pasūtītas bultas). Neaprīkoto vai Instinktīvo loku var iegādāties pa 100-400 € un karbona bultas sākot no 2.50 €/gab.

2) Olimpiskais jeb rekursīvais loks – Iesācējiem lietots komplekts var izmaksāt no 150 €, ar tādu loku var iemācīties šaut un šaut tautas sporta līmenī, bet lai sasniegtu labus rezultātus to nāksies mainīt pret inventāru, kas maksā no 800-2500 € par komplektu. Tāpat ir ar bultām – no 2.50 €/gab. līdz augsta līmeņa sacensību bultām, kuras maksā ~45 €/gab. un jāmaina ik gadu vai biežāk.

3) Kompaktloks – Tāpat kā olimpisko loku arī kompaktloka komplektu var pirkt lietotu ap 300-600 €, vai jaunu ap 1500-2000€. Un palaišanas mašīnīte (relīsers) maksā no 45 līdz 300 €, bultas sākot no 8 €/gab.

4) Pārējais inventārs: iesākumam var sameistarot vai uzšūt mājās vai nopirkt jaunu vai lietotu – bultu maks (jauns maksā no 6 līdz 100 Eiro), tāpat no ādas var izgriezt pirkstu sargu (tradicionālajam lokam cimdiņš maksā 10-20 Eiro, Olimpiskajam lokam pirkstu sargs no 5-70 Eiro) un uztaisīt roku sargu (pērkot cena 5-30 Eiro).

Kur un kā iegādāties inventāru?

Latvijā ar loka šaušanas inventāra tirdzniecību nodarbojas Archery Liepāja (www.archeryshop.lv) un Tradicionālās loka šaušanas centra veikals (traditionalarchery.eu)

Latvijā gatavotus tradicionālos lokus var pasūtīt un iegādāties pie loku meistara Māra Zvēra (www.zvers.lv). Ļoti kvalitatīvus tradicionālos sacensību lokus izgatavo arī Jaco Wessel Igaunijā (www.timberpointarchery.com).

Tuvākie veikali ārpus Latvijas ir Falco Pērnavā, Igaunijā, kur var iegādāties visu nepieciešamo sākot no bultu komponentēm līdz loku komplektiem un arī paša Falco ražotos tradicionālos lokus (www.falco.ee), Lietuvā – Viļņā (www.strele.lt) un Lietuvā – Alytus pilsētā (www.manolankas.lt).

Populārākie interneta veikali Eiropā ir Van Buggenum Sports (www.vbs-archery.nl) , Alternative Sporting Services (www.altservices.co.uk), Merlin Archery (www.merlinarchery.co.uk) u.c.

Vai Latvijā ir loka šaušanas Olimpiskā izlase?

Tā kā loka šaušana ir Olimpiskais sporta vieds, tad Latvijā ir arī loka šaušanas izlase, kura dodas uz Pasaules un Eiropas čempionātiem un kausu posmiem cīnās par Olimpiskajām kvotām.

Kad sākas un beidzas ziemas un vasaras sezona?

Tradicionāli ziemas sezona sākas ar novembrī. Oktobra sākumā beidzas vasaras sacensību periods, oktobris tiek veltīts atpūtai (aktīvai). Novembrī sākas gatavošanās ziemas sacensību periodam un no decembra līdz martam-aprīlim tiek rīkotas sacensības telpās. Kad iestājas siltāks laiks, treniņi tiek organizēti ārā un no aprīļa-maija sākas vasaras sezonas sacensības.

Kāda veida apģērbs ir piemērots loka šaušanai?

Loka šaušanas treniņiem ir piemērots jebkāds ērts un pieguļošs apģērbs, kurš nav ar platām piedurknēm, uzšūtām (lielām) kabatām uc uzšuvēm krūšu-plecu rajonā, augstām apkaklēm, kas varētu traucēt stiegrai un ir piemērots laika apstākļiem, ja treniņš notiek ārā.

Kāds un vai loka šaušanas sacensībās ir dreskods?

Startējot starptautiskās sacensībās WA šāvējiem (atbilstoši WA noteikumiem, kuros smalki aprakstīts cik gariem jābūt šortiem un meiteņu svārkiem, cik kailiem meiteņu pleciem utt.) sacensībās ir jāģērbjas izlases formā, kluba formā, balta formā vai sporta tērpā (džinsos un citā ielas apģērbā sportisti sacensībām netiek pielaisti). Kamuflāžas krāsas apģērbs un ekipējums ir aizliegts. Kājās var būt tikai slēgta tipa sporta apavi (kas pilnībā nosedz pirkstus un papēdi). Uz muguras ir jābūt izlasāmam sportista uzvārdam (vai vārdam un uzvārdam) kā arī pārstāvētās organizācijas vai valsts nosaukumam (min 10 cm platumā).

IFAA un apvidus šāvējiem apģērbam jābūt piemērotam laika apstākļiem un apvidum (mežam, krūmiem, garai zālei, dubļiem), bet vēlams vismaz viens košas krāsas apģērba gabals drošības nolūkos un apavi, kas pasargā kājas, pārvietojoties pa nelīdzenu, slīpu, dubļainu un akmeņainu virsmu.

Vai un kā jāmarķē bultas?

Uz bultām jābūt rakstītam bultas īpašnieka vārdam, uzvārdam un/vai valsts nosaukumam.

Atsevišķos sacensību veidos trīs bultām jābūt marķētām ar vienu, divām un trīs apļveida līnijām pie bultas astītes vai spārniņiem, lai noteiktu ar kuru pēc kārtas bultu ir bijis trāpījums mērķī.

Vai un kā jāmēra loka spēks?

Loka atvilciena spēks ir svarīgs iegādājoties loku atbilstoši savam spēkam un trenētības pakāpei, tādēļ ražotājs uz loka norāda atvilciena spēku mārciņās (lbs) un/vai kilogramos (kg).

WA noteikumos ir ierobežojums, ka sacensībās kompaktlokam atvilciena spēks nedrīkst pārsniegt 60 lbs (mārciņas), IFAA noteikumos atvilciena spēkam ierobežojuma nav, bet bultas ātrums nedrīkst pārsniegt 300 pēdas sekundē (91.5 m/s).

Atvilciena spēku mēra ar speciāliem svariem, uzvelkot loku līdz savam atvilciena garumam un nolasot mērījumu.

Ko nozīmē SM, SMK, SKSM, I, II utt.?

Daudzos sporta viedos, lai noteiktu sasniegto profesionalitātes pakāpi sportisti tiek sadalīti līmeņos pēc izpildītās kvalifikācijas normām. Izšaujot konkrētu punktu skaitu konkrētā vingrinājumā var iegūt starptautiskās klases sporta meistara (SKSM), Latvijas sporta meistara (SM), Latvijas sporta meistara kandidāta (SMK), pirmo, otro un trešo pieaugušo sporta klasi (I, II un III), pirmo, otro un trešo junioru sporta klasi (I jun., II jun. un III jun.) un pirmo, otro un trešo jauniešu sporta klasi (I jaun., II jaun. un III jaun.). Sportiskās kvalifikācijas noteikumu prasības katra nacionālā federācija nosaka pati, tādēļ dažādās valstīs tās atšķiras.

Vai loka šaušanā ir drošības noteikumi?

Loka šaušanas drošības noteikumi ir izlasāmi šeit. Drošības noteikumi ir jāievēro gan treniņu, gan sacensību laikā!

Vai ar laiku viena roka netiek traumēta, visu laiku pastiprināti izmantojot?

Lai netraumētu rokas, tiek lietoti speciāli aizsarglīdzekļi (roku sargi, pirkstu sargi) un, lai slodzes rezultātā neveidotos ķermeņa asimetrija, lai neiegūtu locītavu un citas traumas, nevajadzētu lietot loku, kura atvilciena spēks pārsniedz šāvēja spēju robežas, un tiek pielietoti profilaktiskie vingrinājumi. Pareizi izvērtējot savus spēkus, izvēloties piemērotu inventāru un lietojot pareizu šaušanas tehniku, nekādām fiziskām problēmām nevajadzētu rasties, jo tikai viduslaikos, lai bultas lidotu pēc iespējas tālāk, izmantoja ļoti spēcīgus lokus, kas šaujot jau no agras bērnības kropļoja mugurkaulu un plecu joslu nepiemērotās slodzes dēļ. Ar mūsdienu tehnoloģijām ražotie loki, atšķirībā no neelastīgajiem koka lokiem, „met” bultu ar daudz lielāku ātrumu tādēļ nav nepieciešams lielais atvilciena spēks.

Ar cik ilgu laiku cilvēkam jārēķinās, lai iemācītos labi šaut?

Tas ir atkarīgs no katra individuāli – ir cilvēki, kas ļoti ātri apgūst pamatus, bet lēnāk sasniedz lielāku meistarību un otrādi. Ja vēlas apgūt tik daudz, lai izšautu, pietiks ar vienu nodarbību. Ja mērķis ir trāpīt vairogā (~1x1m plats bultu uztvērējs, pie kura tiek piestiprināts papīra mērķis) no 18 metru attāluma, nāksies piestrādāt dažus mēnešus. Bet pasaules līmeņa meistarību varēs sasniegt daudzu gadu laikā trenējoties trīs reizes dienā vismaz piecas dienas nedēļā.

Kur var efektīvāk iemācīties šaut ar loku?

Loka šaušanas pamatus vislabāk ir apgūt trenera vai instruktora vadībā sākot šaut iesākumā no mazāka attāluma (3-5m), lēnām pārejot uz lielāku attālumu. Kad šāviena pamatkustības ir apgūtas, tikai pēc tam sāk pieslīpēt tehniku un var sākt strādāt pie šāviena precizitātes.

Visu Latvijas Loka šaušanas federācijas sastāvā esošo klubu kontakti ir atrodami šeit. Savukārt kartē ir atrodami klubi pēc to atrašanās vietas un iekļauta arī federācijā neesošo loka šaušanas entuziastu grupu kontaktinformācija.

Vai ar loka šaušanu var nodarboties savas mājas pagalmā?

Atbilstoši Ieroču aprites likumam “Mazas enerģijas pneimatiskos ieročus, kā arī metamos aukstos ieročus un lokus, kuru bultām nav medību uzgaļu, atļauts izmantot norobežotā vietā, ievērojot drošības prasības, lai novērstu kaitējumu cilvēkiem, dzīvniekiem, mantai un videi, kā arī neapdraudētu sabiedrisko drošību un neradītu sabiedriskās kārtības traucējumus.”

Tātad, ja mājas pagalmā ar loku šaut ir droši, teritorija ir norobežota un tas neradīs kaitējumu nejauši izšautas bultas vai bultas rikošeta gadījumā, tad fiziskajām un juridiskajām personām ir tiesības izveidot šautuves tām piederošā vai to valdījumā vai turējumā esošā nekustamajā īpašumā un to izveidei un darbībai nav nepieciešama pašvaldības atļauja.

 

Savu jautājumu varat iesniegt sūtot uz e-pastu agate@archery.lv